4 זרזי השראה להתגברות על בלק-אאוט בכתיבה

בהחלטה נחושה התיישבתם לכתוב מאמר לבלוג או כמה פוסטים לדף העסק שלכם!!!
אבל… כבר עברו 10 דקות שתמציתן – בהייה מתמשכת בצג הלבן וצניחה איטית ומרה ממרומי המוטיבציה שהייתה לכם (רק לפני 10 דקות!) אל תהום קטנה, לא ממש מסוכנת, אבל מתסכלת ללא ספק. זהו מדבר המילים והרעיונות, פה יבש חציר ונבל כל ציץ יצירתי.
אבוי! האמנם?
אין ספק שתחושת הריק הממלאת אתכם היא בלתי נסבלת.
חוץ מלכתוב הרי ממתינה, ויסלח לכם הבלוג, העבודה עצמה – הפגישות עם הלקוחות, לו"ז העבודות שהבטחתם לסיים עבורם. לאף אחד לא מתאימה הסיטואציה הזו של המתנה להשראה שכבר תגיע. מצד שני, גם הצג הלבן אמור להתמלא כי שיווק-הוא שיווק-הוא שיווק, ותוכן, כבר נאמר, הוא השיווק היחיד שעובד היום.

 

זרז # 1 להאצת ההשראה לכתיבה:
לילה-לילה ההשראה מתעוררת – הכינו לכבודה 
פנקס ועט ליד המיטה

post1
כי מי קבע מתי ינבע לו רעיון או מתי תגיע איזו הברקה?
בסדר היום הצפוף שלכם, כשהיומן מלא, בלי עין הרע, והמשפחה זקוקה גם היא לזמן האיכות אתכם, אז בלילה-בלילה (להירגע, לא יבואו גמדים לכתוב במקומכם) כשהשקט משתרר בבית, לפתע – מבליח לו איזה רעיון.
הוא לא חייב להיות המאור הגדול (בכל זאת, זה לילה:), אבל הוא יכול להיות הברקה, והיא תהיה כולה שלכם.
בלי פנקס ועט ליד המיטה היא תצלול ביחד אתכם אל השינה המתוקה ותתפוגג לחלוטין בתוך חלומות הליל שלכם. לא חבל? עט ופנקס ליד המיטה ולא להתעצל להדליק אור לשנייה – ולרשום.
תתפלאו לגלות כמה רעיונות מייצר לכם השקט של הלילה.

זרז # 2 להאצת ההשראה לכתיבה: לא לברוח מהמקלדת – כתבו 10 דקות בכל יום

post2
כתיבה היא כמו רכיבה על אופניים. רוכבים-נופלים-עולים-מדוושים ושוב נופלים עד שהגופנפש מפנימים את האחיזה ושיווי המשקל.
זוכרים?
אז נכון, לא בכל יום אתם כותבים מאמר לבלוג, אבל כדי שהוא ייכתב ביום ובשעה שקבעתם, צריך סדרת אימונים – ממש כמו באופניים. וממש לא חשוב על מה תכתבו, כל עוד תעסקו בתוכן הרלוונטי לעסק שלכם.
כתבו, כתיבה חופשית, ספונטנית, ללא מעצורים, התעלמו משגיאות דקדוק, כתיב, פיסוק ותחביר. שרבטו, כתבו שטויות, כן, כתבו! התעלמו ממשמעות הטקסט. ממילא, אף אחד חוץ מכם לא אמור לקרוא אותו.
כתבו בלי להרים את הידיים מהמקלדת. אגב, כבר פגשתי בלקוחות שבשלב הזה גילו שקל להם לבצע את זרז # 2 בכתיבה בעט על נייר. למה לא? אם תתמידו, תגלו בתוך חודש שנפרדתם לתמיד ממחסום כתיבה מעצבן ומטריד ותדוושו בהנאה בעולם המילים והתוכן.

זרז # 3 להאצת ההשראה לכתיבה:
פרידה מ"העורך הפנימי" –
להתעלם. לשרבט. לכתוב בלי לתקן

post3
מי לא מכיר את השנייה הזאת, בעוד האצבעות ממשיכות להקליק, הנה העין גילתה שגיאת דפוס או תחביר והנטייה הספונטנית היא לעצור, להזיז את הסמן אחורנית ולתקן.
אז לא בשלב הזה!
זוכרים את האופניים? זה בערך כמו להתרכז בפעמון שלא מצלצל, כשעוד לא למדתם לרכוב. בשני המקרים אם עצרתם, הרצף נקטע וצריך להתחיל מההתחלה. הכניעה ל"עורך הפנימי" בשלב הזה מחבלת בתהליך היצירתי, ולכן אין אפשרות אחרת אלא פשוט להתעלם ממנו ולהמשיך ולעוף עם המילים שהופכות למשפטים שהופכים בתוך 10 דקות לטקסט שלם.
כבר אמרנו, שאיש לא יקרא את הטקסט שלכם, אתם עדיין מדוושים ומתנדנדים, אבל אתם על המסלול בדרך אל השליטה האוטומטית בתהליך המענג של הכתיבה.

זרז # 4 להאצת ההשראה לכתיבה:
אוסף המילים, הביטויים והרעיונות שלכם – פשוט להעתיק ולשמור במחשב!

post4
פתחו תיקייה חדשה בספריית הקבצים שלכם – אפשר לקרוא לה "כתיבה ספונטנית" ובה שמרו כל קובץ יומי של 10 דקות כתיבה.
במהלך השבוע אספו מילים, ביטויים, קטעים שאהבתם או רעיונות טובים שצצו במהלך הכתיבה, העתיקו אותם לקובץ חדש תחת השם "ביטויים ורעיונות" או כל שם שתבחרו.
לקובץ "ביטויים ורעיונות" אפשר להוסיף ולשמור ציטוטים (יש אתרי ציטוטים למכביר) רלוונטיים או כאלה שאתם אוהבים. ציטוטים הם מחוללי רעיונות בפני עצמם וטוב שיהיו במחשב שלכם.
במשך הזמן תגלו שיצרתם רשימה שימושית שתוכל לתמוך את התכנים העתידיים שלכם. נכון, בשלב הזה נדמה לכם שאני, הכותבת, קצת מגזימה בהערכתי לרמת הכתיבה שלכם. על בסיס הניסיון, אני יודעת שמדובר בתהליך מדויק עם תוצאות. אין לי ספק שטכניקת הכתיבה היומיומית תגלה לכם את הפתח החבוי של מעיין הכתיבה המתגבר והשופע שלכם.

 

אודות עין-יה גבע

עין-יה גבע היא מומחית לשיווק באמצעות תוכן, בעלת ניסיון של 25 שנה בכתיבה שיווקית,
עוזרת לבעלי העסקים, בכתיבת תוכן איכותי, אפקטיבי ובעל ערך למינוף השיווק והצלחת העסק שלהם.

השארת תגובה